Zaloguj
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Wiara i Światło

,,Wiara i Światło” jest ruchem osób z upośledzeniem umysłowym, ich rodzin i przyjaciół. Ruch ten narodził się we Francji w roku 1971 w środowisku rzymskokatolickim. Jednym z założycieli jest Jean Vanier.

W Polsce kolebka wspólnoty jest Wrocław. Tutaj przed 30 laty powstała pierwsza wspólnota ,,Wiary i Światła”

 

ŚWIADECTWO

            My, to znaczy: Michał, Paweł, Kamila, Grażyna, Janusz do wspólnoty należymy 8 lat przy parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Księdzem opiekunem jest ks. Damian Kubisz. Spotykamy się raz w miesiącu na mszy św. Następnie idziemy do salki. Mamy wiele do zrobienia, pomysłów mamy dużo.

Może parę słów od siebie, co nam daje ,,Wiara i Światło”? Muminki są wspaniałe, Paszczaki to są nowe siły do pracy. Dla mnie i dla męża jest to siła do dalszych codziennych zmagań z własnym ,,ja”. Chcemy dla Michała jak najlepszego przeżycia życia godnego i dobrego, ale przy nim ,,my” lepiej i doskonalej to życie przeżywamy.

   *******

            Otóż osoba z upośledzeniem umysłowym często jest odrzucana. Jest przeszkodą, zawadą, ciężarem. Poprzez swoje braki, swoją powolność, kłopotliwe zachowania, język sama nie może odnaleźć się w  naszym społeczeństwie i panujących w nim mechanizmach i systemach. Zwykle znajduje się  na marginesie. To prawda, osoba z upośledzeniem często jest kłopotliwa. Czując się niepotrzebna i nieakceptowana taką, jaka jest, osoba z upośledzeniem jest zraniona. Przeżywa głębokie frustracje. Czuje w sobie gniew i często obwinia się ją dlatego, że się gniewa. To tylko pogarsza sytuację. Wspólnoty ,,Wiara i Światła” chciałyby być miejscem, gdzie osoby z upośledzeniem mogłyby być sobą, czuć się kochane takimi, jakimi są. Wtedy właśnie znajduję w sobie głęboką radość i pokój”.

 

Mama Grażyna odpowiedzialna wspólnoty  ..Wiary i Światła” NAZARET

divider krzyz

Parafia pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu, ul. Horbaczewskiego 20, 54-130 Wrocław