Zaloguj
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

DOMOWY KOŚCIÓŁ

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę.

Sluchac panaDomowy Kościół

Gałąź Rodzinna Ruchu Światło-Życie
Rejonu III

O RUCHU

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę.

Założycielem DK był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). Znakiem DK są dwa greckie słowa: "FOS" (światło) i "ZOE" (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa również znaku END - ikony św. Rodziny. Duchową kolebką jest Krościenko n/Dunajcem, świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny.

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do życia w bliskości Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

  • życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,
  • życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,
  • stałego życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,
  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem wobec innych ludzi,
  • postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów.

Wspólnota składa się z kręgów rodzinnych. Krąg tworzy kilka małżeństw (4-7) pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach "Domowego Kościoła". Kręgiem opiekuje się kapłan, który służy wsparciem i pomocą duchową. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa - dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim codziennym życiu. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia chrześcijańskiego oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Kręgi rodzin pracują w cyklu rocznym. Spotkania odbywają się jeden raz w miesiącu, od września do czerwca, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. W okresie wakacyjno-urlopowym, ale także w ciągu całego roku odbywają się rekolekcje formacyjne i pogłębiające.

Domowy Kościoł w naszej parafii.

 

"Domowy Kościół w naszej diecezji jest podzielony na 15 rejonów obejmujących zwykle kilka parafii każdy. Domowy Kościół naszej parafii należy do Rejonu 3 "Maksymilian", który obejmuje parafie na Gądowie, Nowym Dworze, w Żernikach, Leśnicy i w Kątach Wrocławskich. W sumie 15 kręgów.

Na osiedlach Gądowa istnieją trzy kręgi Domowego Kościoła. Dwa należą do parafii p.w. św. Maksymiliana M. Kolbe. Jeden z nich powstał w marcu 2009 roku. Potem powstały następne: drugi w styczniu 2013 roku. Trzeci powstał w styczniu 2015 roku, a obecnie należy do sąsiedniej parafii p.w. Miłosierdzia Bożego.

Opiekunami kręgów są odpowiednio: ks. Marcin Krawczyk - wikary parafii św. Maksymiliana, ks. Jacek Olszewski - były rezydent parafii św. Maksymiliana obecnie proboszcz Cerekwicy oraz ks. Stanisław Jóźwiak - proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

W kręgu pierwszym są małżeństwa ze stażem małżeńskim od 25 lat do 41 lat. w kregu drugim i trzecim spotykają się małżeństwa ze stażem od 6 lat do 15 lat.

Msze św. w intencji rodzin z DK oraz wszystkich rodzin z naszej i sąsiednich parafii sprawowane są w drugie środy miesiąca o godz.18.00. Zapraszamy. 

W pierwsze czwartki m-ca zapraszamy na godz.18.45 na wyjątkową Adorację Najświętszego Sakramentu, z możliwością indywidualnego zasypania kadzidła do kadzielnicy, połączoną z modlitwą o powołania do stanu kapłańskiego, zakonnego i małżeńskiego.

KONTAKTY:

Moderatorem diecezjalnym DK jest
Ks. Jerzy Żytowiecki
tel. 734 156 555, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parą diecezjalną są
Alicja i Piotr Kuropkowie
tel. Ala - 602 740 171, Piotr - 601 740 179, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ze wszystkimi zapytaniami prosimy kierować się na powyższe adresy."

divider krzyz

Parafia pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu, ul. Horbaczewskiego 20, 54-130 Wrocław