Zaloguj
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

CHÓR MAKSYMILIANUM

Chór Maksymilianum posiada bogatą tradycję, nawiązującą do zespółu, który istniał w latach 70-tych XX wieku przy parafii pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Po pożarze w 1977 roku i zamknięciu kościoła 30-osobowy chór przeniósł się do parafii pw. św. Wojciecha (oo. Dominikanie).chor max

Od 1980 roku dyrygentem zespołu został tamtejszy organista Marek Mikonowicz. W roku 1987 zaproponował on ks. Prałatowi Czesławowi Majdzie utworzenie chóru przy nowej wrocławskiej parafii p.w. Św. Maksymiliana M. Kolbego, stanowiącego kontynuację chóru „dominikańskiego”. W ten sposób powstał chór „Masymilianum”, który zasilili mieszkańcy nowych osiedli: Popowic, Gądowa, Kosmonautów i parafianie młodych parafii powstałych w zachodniej części Wrocławia. W styczniu 1989r koncertem Bożonarodzeniowym zainaugurowano działalność zespołu.

Chór Maksymilianum to zespół mieszany, którego repertuar uwzględnia dzieła chóralne kompozytorów rożnych epok np.: Mikołaja Gomółki, Johana Sebastiana Bacha, Georga Fridricha Haendla, Josepha Haydna, Stanisława Moniuszki, Jana Maklakiewicza, Józefa Świdra. Zespół służy śpiewem liturgii Mszy św., występuje w ramach koncertów i uroczystości kościelnych a także świeckich.

Chór koncertował w wielu świątyniach we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku a także poza granicami kraju w Czechach, Niemczech. Najważniejszym wydarzeniem dla chóru było spotkanie z papieżem Janem Pawłem II i udział w nabożeństwie na pl. Św. Piotra w Rzymie w trakcie podroży artystycznej do Włoch w 2001.

Zespół uczestniczy także w festiwalach i konkursach otrzymując nagrody i wyróżnienia. Ostatnio w 2004 zdobył 1-szą nagrodę w kategorii chórów parafialnych na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie.

Założycielem chóru jest Marek Mikonowicz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie organów.

Dyrygentem w latach 2015-2019 był Krzysztof Stefański.

 Obecnie dyrygentką jest Marta Chmielewska.

Próby chóru odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 18:45 w sali nr 5.

divider krzyz

Parafia pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu, ul. Horbaczewskiego 20, 54-130 Wrocław